Пречиствателни Станции

 Пречиствателните станции за отпадни води осигуряват висока ефективност на пречистването им при приемлива себестойност и незначителни експоатационни разходи. Използват се в райони, където няма централна ВиК канализация и са предназначени да обслужват еднофамилни къщи и малки обекти.


Съоръжението представлява септичен съд с вграден филтър и филтърно-дренажна система за окончателно пречистване. При преминаване през септичния съд отпадните води се подлагат на следните технологични процеси:

  • утаяване (седиментация) на лесно потъващите фракции;
  • гравитационна флотация на плуващите замърсявания, основно от кухнята;
  • кислородна стабилизация (психрофилна ферментация) на утайките и тяхното биологично пречистване.


Ефективността на пречистването в локалните пречиствателни станции се изяснява, като се сравнят показателите, характеризиращи замърсяването на отпадните води, на входа и на изхода на септичния съд.


Септичните контейнери са комплектовани с PVC елементи, филтърна шахта, филтърен съд, капак на резервоара, разпределителен кладенец с капак и нивелационен пръстен.

Има възможност последователно да се свържат до 3 броя контейнери с оглед обслужването на повече ползватели.

Времето за задържане на протичащите води в септичния съд е от 2 до 4 часа, а времето за ферментация на утайките е не по-малко от 180 дни. Максималното допустимо запълване на съда с утайки е до 50% от обема му, чистотата на опразването на съда от тях е веднъж на 2-3 години. В септичния съд се добавят бактериални активатори (през тоалетните), които подпомагат естествените биологични процеси, премахват миризмите, унищожават болестотворните бактерии и спомагат за разграждането на мазнините и втечняването на твърдите утайки.

Отпадните води, излизащи от правилно избран и експлоатиран септичен съд, са чисти и тяхното качество позволява по-нататъшното им пречистване в почвата във филтърно-дренажна мрежа.

Пречиствателни Станции
2000 литра, до 4 човека
Пречиствателни Станции
3200 литра, 6-8 човека

ФУНКЦИОНИРАНЕ НА СИСТЕМАТА

 Отпадните битово-фекални води по канализационната тръба се подават в септичния съд. В него протича процес на безкислородно бактериално преработване на тези води, като крайния продукт е обеззаразена филтрирана течност, която прелива към подземната дренажна мрежа и се попива от почвата, като я напоява и наторява. Дренажната мрежа се изпълнява от перфорирани PVC тръби, които се полагат в дренажните клонове, разположени на отстояние около 2 м между тях. В началото на дренажната мрежа има разпределителна шахта от полиетилен с обем ~80 л към която се свързват основните тръби. Дренажните тръби се разполагат в изкопи с дълбочина зависеща от спецификата на терена и нивота на подпочвените води. На дъното на изкопа се полага около 20 см пясък, след това около 30 см чакъл, върху които се монтират предварително перфорираните PVC тръби; покриват се с около 10 см чакъл, върху който се постила геотекстилно платно, запазващо дренажната система от замърсяване. Върху платното се насипва пръст докато се изравни изкопа с нивото на терена, след което се озеленява.


В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.